Kategorie
Uncategorized

Męski styl

Bardzo wielu mężczyzn zastanawia się nad odpowiednim wyborem, nie wiedząc jednocześnie, czym te dwa eleganckie stroje męskie różnią się od siebie. Ponadto nie zawsze wiedzą jakie okazje wybrać garnitur, a na jakie smoking.

  1. Smoking a garnitur, czym się różnią?

Opisując różnice między smokingiem a garniturem, należy najpierw przedstawić poszczególne elementy obu strojów. Zaczynając od najbardziej popularnego męskiego stroju wizytowego, czyli garnituru.

Garnitur to strój dwu- lub trzyczęściowy. Zawsze składa się z marynarki oraz spodni uszytych z tego samego materiału, o takim samym wzorze i kolorze. Czasem w skład męskiego garnituru może wchodzić również dodająca klasy i elegancji kamizelka. Klasyczny garnitur można założyć na każdą porę dnia i roku. Jest uniwersalnym ubiorem wizytowym, pasującym do większości okazji oraz uroczystości rodzinnych jak i firmowych. Idealnie podkreśla prestiż stanowiska w firmie czy biznesie, może stanowić również wymagane, obowiązkowe ubranie służbowe urzędnika. Do garniturów można zastosować szeroki wachlarz dodatków w postaci krawatów, poszetek, koszul, much i innych. Kolor garnituru może być dowolny w zależności o charakteru i okazji stylizacji, jednak najbardziej eleganckie kolory to niebieski, granatowy, czarny i szary. Dodatkowe detale charakteryzujące krój marynarki garnituru to proste albo szpiczaste wyłogi, kieszenie proste z i bez patek oraz jeden, dwa lub trzy guziki. Męskie spodnie garniturowe mogą mieć różny krój, np.: skinny czy też regular. Do garnituru można założyć praktycznie każdy kolor butów wizytowych, jedyna zasada mówi, że powinny być one dobrane do koloru dodatków, czyli chociażby paska.

Smoking bardzo często mylony jest z frakiem, który jest najbardziej eleganckim męskim strojem. Smoking nie jest tak oficjalny jak frak, ale za to jest znacznie bardziej wizytowy niż garnitur. Ten ostatni możemy założyć nawet na co dzień, a smoking już nie. Smoking jest strojem wizytowym strojem wieczorowym, zakładanym po 18-tej. W jego skład zaraz obok marynarki i spodni obowiązkowo wchodzi muszka oraz kamizelka lub pas. Marynarka i spodnie smokingu zawsze mają kolor czarny lub ciemnogranatowy. Marynarka posiada szpiczaste albo szalowe wyłogi, ale zawsze wyłożone połyskliwą satyną. Marynarka posiada prosty krój kieszeni (bez patek) oraz zawsze zapięcie na jeden guzik. Zakładana do niego koszula musi być biała, a mucha czarna. W przypadku kamizelki można zdecydować się wyłącznie na jej czarną lub białą wersję. Jeśli nie lubimy kamizelek, to wtedy obowiązkowo należy założyć pas. Ma on za zadanie zasłonić zapięcie spodni, a ponadto robi dla sylwetki wiele dobrego – wydłuża ją i wyszczupla. Do smokingu ZAWSZE zakładamy czarne buty. Najlepiej, jeśli sięgniemy po oxfordy. Do smokingu zakładamy zawsze czarne skarpety, skoro sięgamy po czarne buty, to skarpety zawsze muszą mieć taki kolor. Nie można pokazać się w smokingu bez białej poszetki w brustaszy, czyli kieszonce twojej marynarki. W smokingu pasek do spodni jest niedopuszczalny. To kolejna odmiana w stosunku do garnituru. Można więc sięgnąć jedynie po szelki w czarnym lub białym kolorze. Spinki do mankietów koszuli mogą być wyłącznie w czarnym kolorze. Nie wypada zakładać do smokingu srebrnych lub złotych spinek. Podobnie sprawa wygląda z zegarkiem. Jeśli już chcemy go założyć, to zawsze należy wybrać zegarek na czarnym, skórzanym pasku.

  1. Smoking a garnitur, który założyć?

Garnitur to na tyle uniwersalny strój wizytowy, że można nosić go niemal zawsze, a z pewnością zasady savoire vivre nie wyznaczają odpowiednich pór jego noszenia, tak jak to ma miejsce w przypadku smokingu. Garnitur sprawdza się na spotkania biznesowe, ale wielu mężczyzn nosi go także na co dzień w pracy, np. w banku czy też urzędzie. Można założyć go także na mniej i bardziej formalne uroczystości rodzinne. Nie ma również przeszkód, aby nosić go w ciągu dnia. Latem panowie bardzo często sięgają chociażby po lekkie garnitury wykonane z lnu. Wybór garnituru jest zadaniem trudnym i ściśle uzależnionym od sytuacji. Elegancki, przygotowany na każdą sytuację mężczyzna powinien mieć w szafie przynajmniej trzy różne marynarki: elegancki smoking, uniwersalną marynarkę w odcieniu odpowiednim do dziennej i wieczorowej pory, a także marynarkę casualową, którą można założyć do dżinsów. Czarny, grafitowy, szary i ciemnogranatowy to tradycyjne kolory garniturów, które pasują do różnych typów urody i sprawdzają się w wielu sytuacjach. Chociaż czerń wydaje się niezwykle uniwersalna, garnitur w tym kolorze należy zakładać wyłącznie wieczorem. Nie jest odpowiedni, aby brać w nim ślub ani nawet przychodzić na cudze wesele — chyba że odbywa się ono po zmroku. Jedyna uroczystość, do której pasuje w ciągu dnia, to pogrzeb. Poza tym sprawdza się podczas studniówki czy balu sylwestrowego. Pozostałe z wymienionych odcieni mogą być swobodnie wykorzystywane podczas dziennych uroczystości, takich jak egzaminy, ale sprawdzają się także wieczorem. Gdy szyty jest garnitur na miarę, bez wahania należy wybrać najbardziej uniwersalny kolor, jakim jest ciemnogranatowy. Perfekcyjnie podkreśla powagę sytuacji, takich jak egzamin maturalny, obrona doktoratu, rodzinna wigilia, ale jego elegancja i szyk pozwalają na odnalezienie się w klimacie ślubu i wesela, uroczystej wieczornej gali lub balu noworocznego. Wybór muchy lub krawata do marynarki jest zależny od gustu. W kwestii czarnego garnituru o charakterze wieczorowym warto zastanowić się, czy nie wybrać alternatywnego i bardziej wyrafinowanego ubioru, jakim jest smoking.

Smoking jest mniej elegancki niż frak, ale bardziej formalny niż garnitur, dlatego nigdy nie należy zakładać smokingu na co dzień, np. na spotkanie biznesowe. Smoking jest strojem wieczorowym, tradycyjnym, lecz znacznie lepiej podkreślającym męskie walory. Smoking jest bardzo pożądanym strojem, gdy na zaproszeniu figurują takie napisy, jak: „black tie”, „full evening dress” lub „cravate noire”. Kiedy jeszcze można założyć jeszcze smoking? Podczas wieczornych przyjęć lub imprez o uroczystym charakterze, np. podczas balu sylwestrowego, karnawałowego, charytatywnego. Oprócz tego można pójść w nim wieczorową porą do teatru, filharmonii czy opery. Sprawdzi się także na studniówkach. Należy pamiętać, że jeśli mężczyzna zdecyduje się na smoking, to partnerka powinna wtedy ubrać długą, wieczorową suknię. Smoking w klasycznym wydaniu to czarna jedno- lub dwurzędowa marynarka z atłasowymi lub jedwabnymi klapami i czarne spodnie z atłasowym lampasem po bokach. W wydaniu letnim marynarka może być biała lub kremowa, ale spodnie pozostają czarne. Wkłada się ją wyłącznie na przyjęcia na świeżym powietrzu. Jest mile widziana także podczas przyjęć na statku. Zamiast czarnego zestawu lub czarnych spodni do jasnej góry można wybrać wersję w ciemnogranatowym odcieniu. Aby smoking pasował idealnie i zachwycał swoją formą, najlepszym rozwiązaniem jest specjalnie szyty smoking na miarę. Sam smoking nie będzie prezentował się rewelacyjnie, jeśli nie uzupełni go koszula smokingowa oraz specjalnie dobrane buty do smokingu. Jeśli wybierasz smoking jednorzędowy, możesz go swobodnie rozpiąć. Natomiast rozpięty smoking dwurzędowy prezentuje się mało gustownie, dlatego tego modelu się nie rozpina. Jeśli lubimy czuć się swobodnie lepiej wybrać fason jednorzędowy.